من از چادریا بهترم و اهل زیارت عاشورا و انجام مستحبات هستم

1 آبان 1395
436

من از چادریا بهترم و اهل زیارت عاشورا و انجام مستحبات هستم

نماز شب می‌خوانم یا انفاق زیادی می‌کنم! گروه بعدی این دسته از افراد هستند، آنان می‌گویند ما ظاهرمان این‌گونه است درصورتی‌که اهل نماز شب و نیکوکاری و کمک به همنوعان هستیم! شاید زبان حال اینان مطابق شعری‌ست که می‌گوید:

یک دست به مصحفیم و یک دست به جام***گه نزد حـلالیم و گهـی نزد حــرام

اولاً باید بگوییم نماز شب و انفاق و کلاً این‌گونه کارهای نیک و پسندیده از مستحبات بوده درصورتی‌که حفظ حجاب و رعایت حدود اسلامی از واجبات است و حفظ حجاب نص صریح آیات قرآن مجید است آنجا که می‌فرماید:

(يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِن جَلَابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَن يُعْرَفْنَ فَلَا يُؤْذَيْنَ)

اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلبابها [روسرى‌هاى بلند] خود را بر خویش فروافکنند، این کار براى اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است.[1] (منظور از جلباب پوششی سراسری‌ست که از سر تا پایین پا را بپوشاند؛ همان چادر خودمان، البته چادر در کشورهای مختلف متفاوت است، چادر ایران، عراق و عربستان متفاوت از هم است)

درجایی که واجبی هست نمی‌توان آن را ترک نمود و به بهانه انجام کار خیر دیگری که مستحب است گردن خدا منت گذاشت و با این کار نیک به‌اصطلاح آن عیب را که صیانتش واجب بوده مخفی کرد! ثانیاً مردمی که در اجتماع شمارا می‌بینند، ظاهر شمارا می‌بینند و به گناه می‌افتند، درحالی‌که آنان از نماز شب شما بی‌خبرند! این بی‌معرفتی ست که واجب الهی را زیر پا بگذاریم و سراغ انجام مستحبات برویم و این ناشی از حس منفعت‌طلبی آدمی‌ست؛ چراکه هدف از انجام مستحبات، جذب نعمت‌های بیشتر دیگری از جانب خداوند است!

در حدیث است که: امام صادق7فرموده‌اند: نه به خدا قسم، خدا هیچ‌یک از طاعات و عبادات بنده‌ای را که بر انجام گناهان پافشاری و اصرار می‌کند، نمی‌پذیرد.[2]

منبع: کتاب مسلمان شناسنامه ای

جهت خرید کتاب اینجا کلیک کنید


[1] 59 احزاب

[2] جهاد با نفس ص 237 ح 471

 نظرتان را ارسال نمایید