جزیره خضراء کجاست؟ | آیا امام زمان در جزیره خضراء سکونت دارد؟ | محل زندگی امام زمان در عصر غیبت کبری

برخی محل زندگی امام زمانﺃ در دوران غیبت کبری را محلی به نام «جزیره خضراء» دانسته­ اند؛ اولین و مهمترین سؤال این است که آیا جزیره خضراء وجود خارجی دارد؟ علّامه مجلسی در بحارالانوار نقل می­کند در کتابخانه امیرالمؤمنین7 در نجف اشرف، رساله­ای خطی به قلم «فضیل بن یحیی طیبی» که در آن به داستان «جزیره خضراء» اشاره شده است یافتم که «شیخ شمس­الدین» و «شیخ جلال­الدین» در حرم مطهر اباعبدالله از قول «زین­الدین علی بن فاضل مازندرانی» نقل کرده­اند. علّامه، شیخ زین­الدین را در شهر حلّه و در منزل شیخ فخرالدین ملاقات کرده و داستان را از زبان وی می­شنود. زین­الدین پس از آن­که در رکاب اساتید خود «عبدالرحیم حنفی» و «شیخ زین­الدین علی اندلسی» به تحصیل علوم اشتغال داشته، با علی اندلسی عازم مصر می­شود؛ پس از نهُ ماه در پی دریافت نامه­ای از سوی پدر استاد مبنی بر کسالت و بیماری و استمدادطلبی از وی، قصد بازگشت به اندلس می­کنند، شیخ زین­ الدین می­گوید:

محل زندگی امام زمان کجاست؟ | امام مهدی در عصر غیبت کبری در کجا و چگونه زندگی می کند؟

یکی دیگر از مهمترین امور پنهان زندگانی امام مهدی محل زندگی آن حضرت در طول غیبت است؛ میلیون­ها انسان واله و شیفته، صدها سال است که در هر پگاه آدینه سخن به ندبه می­گشایند و این­گونه می­سرایند: «ای کاش می­دانستم چه جایی منزل گرفته­ای و چه سرزمینی و مکانی تو را در برگرفته است! آیا در کوه رضوایی یا در جای دیگری یا در ذی­طوی هستی؟ دشوار است بر من که مردمان را ببینم و تو دیده نشوی» البتّه این بی­ اطّلاعی ایرادی ندارد؛ یوسف پیامبر بود و پدرش که از طریق وحی الهی بر مسائل واقف می­شد از جای یوسف بی­اطّلاع بود، چه ایرادی دارد شیعیان امام مهدی که نه به آنها وحی و الهامی می­شود و نه پیامبر هستند؛ از جای ایشان بی­خبر باشند؟ گاهی انسان از خود می­پرسد براستی امام مهدی در کدام منطقه سکونت دارد؟

زن و فرزندان امام زمان | آیا امام مهدی زن و فرزندی دارد؟ | آیا امام زمان ازدواج کرده است؟

یکی از مسائل پنهان در زندگی امام زمانﺃ، وجود زن و فرزند برای حضرت است. دلیل معتبری در دست نداریم که موضوع ازدواج آن حضرت و وجود فرزندانش را قطعأ ثابت یا نفی کند. ممکن است به طور ناشناس ازدواج کرده و اولاد ناشناسی هم داشته باشد و هر طور صلاح بداند عمل کند، گرچه بعضی دعاها دلالت دارند که از آن حضرت، فرزندانی پدید آمده یا بعد از این به وجود خواهد آمد.و داستان فرزندان امام مهدی را کسانی همچون سید بن طاووس، مقدس اردبیلی و ... در کتب خود نقل کرده ­اند. با این حال سؤال می­شود آیا امام زمانﺃ ازدواج کرده و فرزند یا فرزندانی دارد؟ در این مورد گمانه­ های دو گانه­ ای مطرح شده که در ادامه به شرح آنها می­پردازیم:

زیارت امام زمان در عصر غیبت | آیا میتوان به ملاقات حضرت مهدی در دوران غیبت کبری نائل شد؟

طبق شواهد تاریخی و روایی، افرادی به صلاحدید در دوران کودکی و غیبت صغری، حضرت را زیارت کرده و به شرف حضور رسیده­اند، همچنین می­دانیم که پس از ظهور، چشم جهانیان منوّر به وجود مبارک حضرت خواهد شد؛ امّا بحث اینجاست که آیا می­توان در عصر غیبت کبری به این سعادت نائل شد؟ در این باره 4 نظریه وجود دارد: 1. عدم امکان ملاقات به طور مطلق: این دیدگاه به طور اساسی از روایاتی قابل استفاده است که از ناپیدایی آن حضرت در دوران غیبت سخن به میان آورده است. برخی از این روایات، با مضامین ذیل این دیدگاه را شکل می­دهند: می­بیند و دیده نمی­شود؛ او را نمی­بینند؛ مردم را می­بیند و مردم او را نمی­بینند شخص او از شما غایب می­شود جسم او دیده نمی­شود؛ شخص او دیده نمی­شود؛ شخص او را نمی­بینند؛ و ما به حضرا عرضه می­داریم: مردمان را می­بینم و تو دیده نمی­شوی.

شبهه پیرامون طول عمر امام زمان | مگر میشود هزار و دویست سال عمر کرد؟ | آیا امام زمان زنده است؟

پس از طرح غیبت کبری که حدود 12 قرن از شروع آن می­گذرد، عدّه­ای در مورد طول عمر امام زمانﺃ شبهه می­کنند که در این بخش به پاسخ آن می­پردازیم. 47 حدیث در مورد طول عمر امام مهدی نقل شده است؛ لذا در حدیثی امام سجاد فرمود: یکی از خصائص نوح در قائم وقوع خواهد یافت و آن طول عمر اوست.و عمر خضر نیز از آن جهت طولانی شد که خدا می­دانست مردم طول عمر امام زمانﺃ را انکار می­کنند وگرنه خضر قرار نیست در آینده به رسالت برگزیده شود یا کتابی بر او نازل شود و شریعتی تشریح گردد تا ادیان پیشین نسخ شود.

خبرنامه