شیطان کیست؟ | فلسفه خلقت و دشمنی شیطان با انسان چیست؟

کلمه «شیطان» از ماده «شطن» گرفته شده، و «شاطن» به معنى خبیث و پست آمده است و شیطان به موجود سرکش و متمرد اطلاق مى شود، اعم از انسان و یا جن و یا جنبندگان دیگر، و به معنى روح شریر و دور از حق، نیز آمده است، که در حقیقت همه اینها به یک قدر مشترک بازگشت مى کنند.

جنس شیطان چیست؟ | راههای فریب شیطان کدام است؟

شیطان از جنس جن (50کهف) است و احزابی دارد (19 مجادله) که تحت ولایت او قرار می گیرند(257 بقره) ؛ بدین ترتیب شیطان بر آنها تسلط می یابد(100 نحل) و آنها را به زشتی ها فرمان می دهد(169 بقره) و گام به گام منحرف می کند؛ از همین روست که خداوند می فرماید: وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ

گامهای شیطان | شیطان مرحله به مرحله گمراه می کند

هرگز یک انسان پاکدامن و با ایمان، یک مرتبه در آغوش فساد قرار نمى گیرد، بلکه گام به گام این راه را مى سپرد: گام اول، معاشرت و دوستى با آلودگان است. گام دوم، شرکت در مجلس آنها. گام سوم، فکر گناه. گام چهارم، ارتکاب مصادیق مشکوک و شبهات. گام پنجم، انجام گناهان صغیره. و بالاخره در گام هاى بعد گرفتار بدترین کبائر مى شود، درست به کسى مى ماند که زمام خویش به دست جنایتکارى سپرده، او را گام به گام به سوى پرتگاه مى برد

ترویج بی حیایی و استفاده شیطان از زنان برای گمراه کردن مردم

اولین گام شیطان برای انحراف جوامع بشری ترویج بی حیایی ست: فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطَانُ لِيُبْدِيَ لَهُمَا مَا وُورِيَ عَنْهُمَا سپس شیطان آن دو را وسوسه کرد، تا آنچه را از اندامشان پنهان بود، آشکار سازد.(20 اعراف)

چهارراه شیطان برای فریب و اغوای مردم

شیطان برای دست یابی به این اهداف از چند وسیله استفاده می کند و قرآن مجید چه زیبا اشاره فرموده است: وَاسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُمْ بِصَوْتِكَ وَأَجْلِبْ عَلَيْهِم بِخَيْلِكَ وَرَجِلِكَ وَشَارِكْهُمْ فِي الأَمْوَالِ وَالأَوْلادِ وَعِدْهُمْ وَمَا يَعِدُهُمُ الشَّيْطَانُ إِلاَّ غُرُورًا هر کدام از آنها را مى توانى با صدایت تحریک کن! و لشکر سواره و پیاده ات را بر آنها گسیل دار! و در ثروت و فرزندانشان شرکت جوى! و آنها را با وعده ها سرگرم کن! ولى شیطان، جز فریب و دروغ، وعده اى به آنها نمى دهد(64 اسراء)

نفس انسان شیطان درون | طرق مبارزه با نفس

گذشته از این شیطان، و یاران و انصارش؛ آدمی دشمن دیگری دارد که به مراتب قوی تر از ایشان است و آن نفس است که به شیطان درون معروف است؛ از زبان حضرت یوسف (ع) چنین می خوانیم: وَمَا أُبَرِّىءُ نَفْسِي إِنَّ النَّفْسَ لأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ مَا رَحِمَ رَبِّيَ إِنَّ رَبِّي غَفُورٌ رَّحِيمٌ من خودم را تبرئه نمى کنم، که نفس (سرکش) بسیار به بدیها امر مى کند(53 یوسف(ع) )

عوامل ناراحتی شیطان | 7 کاری که شیطان را ناراحت می کند

روزی ابلیس در گوشه مسجد الحرام ایستاده بود، حضرت رسول(ص) هم مشغول طواف خانه کعبه بود وقتی آن حضرت از طواف فارغ شد، مشاهده کرد که ابلیس، ضعیف، نزار و رنگ پریده کناری ایستاده است. پیامبر(ص) نزدیک او رفت و فرمود: ای ملعون! تو را چه شده که این چنین ضعیف و رنجوری؟ گفت یا رسول الله! از دست امت تو به جان آمده و گداخته شده ام و صبر و طاقتم تمام شده است.

خبرنامه