غیبت

تشبیه امام زمان به خورشید پشت ابر | امام مهدی و شباهت به خورشید پشت ابر | فواید امام زمان در دوران غیبت

خداوند متعال در نظام شگرف منظومه هستی دو نیرو به ودیعت گذاشته که عامل بقای این مجموعه است؛ یکی «نیروی جاذبه» و دیگری «گریز از مرکز». اگر لحظه­ای نیروی جاذبه نباشد، این نظام شگرف از هم می­پاشد و این منظومه­ها به هم می­ریزند و تمام سیّاره­ها پراکنده گشته و با خروج از مدار خود به یکدیگر برخورد می­نمایند و همه چیز در این فضای بی­کران منهدم می­گردد. همان­طور که خورشید در مرکز این مجموعه، آنچه را بر گرد آن می­چرخد به خود جذب می­کند و مانع از فروپاشی نظام خلقت است، وجود با برکت امام مهدی هم باعث جذب دل­ها و فطرت­های پاک به سوی خود است و عاشقان و شیفتگان را از هلاکت اعتقادی و اخلاقی حفظ می­کند.

در روایاتی از نبی مکرم، امام صادق و توقیع مبارک امام مهدی برای «اسحاق بن یعقوب»، حضرت به خورشید پشت ابر در زمان غیبت تشبیه شده است.

چنانچه نور خورشید به قدر منافذ موجود در خانه همچون پنجره و ... وارد منازل می­شود همان­طور انوار هدایت و علم امام هم به اندازه آنچه افراد از حجاب­ها و پرده­های معصیت از خود برطرف کرده­اند، بر دل ایشان خواهد تابید، وگرنه کسی که قفل­های شهوات و شبهات و معاصی بر در خانه دل او محکم گردیده، انتفاعی نخواهد برد حتّی اگر عالم سراسر نور شود!

خورشید پشت ابر تمام خورشید نیست تنها آن قسمتی را که ابر غلیظ در آنجا تشکیل یافته بی­بهره از نور مستقیم است؛ امام مهدی مردی را در عراق می­بیند و بیماری را در قفقاز شفا می­دهد، در راه مانده­ای در سمنان را هدایت کرده و مظلومی را در حجاز یاری می­کند و این­ها نشان از اشراف و تسلّط امام دارد.

یکی از اهل تسنّن که مادر او شیعه بوده، پس از آن که راه را گم می­کند؛ استغاثه نموده و خلفا و مشایخ را شفیع می­کند امّا فرجی ظاهر نمی­شود؛ از مادرش شنیده بود که ما را امام زنده­ای است که کنیه او «ابو صالح» است و گم گشتگان را به راه می­آورد ... می­گوید با خدا معاهده کرده و استغاثه به او نمودم که اگر مرا نجات داد به دین او در آیم؛ پس ناگاه کسی را دیدم که با من راه می­رود؛ آن گاه راه را به من نشان داد و فرمود به دین مادرت در آی. گفتم: یا سیدی! یا سیدی! با من نمی­آیید تا این قریه؟

فرمود: نه، زیرا که هزار نفر در اطراف بلاد به من استغاثه کردند؛ باید ایشان را نجات دهم.و

براستی شبهات امام و خورشید در چیست؟

اندیشمندان شیعه در بیان این تشبیهات نکات جالبی آورده­اند که در ادامه می­خوانیم:

1. خورشید در منظومه شمسی محور و مرکز است. امام زمانﺃ نیز در منظومه زندگی انسان­ها محور و اساس است.

2. خورشید در مجموعه هستی دارای فواید بی­شماری است که فقط یکی از آنها نور افشانی است. امام زمانﺃ نیز در نظام آفرینش دارای فواید بی­شماری است که فقط فواید اندکی از آن وابسته به آشکاری اوست.

3. ابر، فقط چهره خورشید را بر زمینی­ها می­پوشاند؛ ولی هرگز زمین را تاریک نمی­کند. پرده غیبت نیز فقط انسان­ها را از دیدار مستقیم حضرت محروم می­کند و هرگز مانعی بر نور افشانی او بر مردمان نخواهد شد.

4. ابری شدن از عوارض زمین و زمینیان است نه خورشید؛ غیبت نیز نتیجه رفتار انسان­ها است.

5. ابر، فقط برای کسانی مانع است که زیر آن باشند. اگر کسی بر جاذبه زمین غالب شد و از ابرها بالا رفت، دیگر ابر مانع او نخواهد بود. در غیبت نیز اگر کسی بر جاذبه­های دنیایی چیره و غالب شد و آن­سان که شایسته است تعالی یافت؛ ممکن است از پرده غیبت فراتر رفته و به دیدار آن خورشید پنهان نائل شود.

6. همان گونه که در مناطقی که هوا غالبأ ابری است و گاهی خورشید ابرها را شکافته و خود را از لابلای آنها بیرون آورده و به عدّه­ای از مردم نشان می­دهد، امام مهدی هم هر از چند گاهی به چشم برخی که به محضر حضرت شرفیاب می­شوند، دیده می­شود.

7. نگاه مستقیم مردم به خورشید ممکن است پیامدها و ضررهایی برای چشم آنان داشته باشد؛ همین­طور محتمل است که بنا بر مصالحی اگر تمام مردم امام را بصورت مستقیم ببینند، برایشان زیان­بخش باشد.

8. در بهره­مندی از خورشید، میان افرادی که خورشید را باور کرده­اند با افرادی که منکر او هستند تفاوتی نیست. لذا در بهره­مندی از فواید تکوینی امام نیز، بین منکر و قائل به امام فرقی نیست.

9. فقط مردمی در انتظار راستین کنار رفتن ابرها به سر می­برند که به فواید خورشید آگاهی کامل دارند. در دوران غیبت نیز معرفت به امام، باعث حقیقی­تر شدن انتظار می­شود.

10. فقط انسان­های نابینا از نور افشانی خورشید محروم­اند؛ همان­گونه که فقط انسان­های کوردل منکر نور وجود پیشوای معصوم و از آن بی­ بهره هستند.

  منبع: کتاب امام زمان ما
جهت خرید کتاب اینجا کلیک کنید

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

. اقتباس با ویرایش امام مهدی از ولادت تا ظهور، ص 341

. کمال الدین و تمام النعمه، ج 1 ص 253 ح 3

. کمال الدین و تمام النعمه، ج 1 ص 253 ح 22

. کمال الدین و تمام النعمه، ج 2 ص 483 ح 4

. نجم­الثاقب جلد 2،  ص 932 با تفاوت

. برگرفته از امام مهدی از ولادت تا ظهور

. ر.ک: بحار، ج 53 ص 292-294

. نجم­الثاقب جلد 2، ص 720

. موعود شناسی، ص 401

. مهدی موعود، ص 848

. درسنامه مهدویت جلد 2، ص 68 و 69

Image

مدیر سامانه

مطالب مرتبط

غیبت کبری | شبهاتی پیرامون غیبت طولانی مدت امام زمان که تا این لحظه استمرار داشته است

اولین سؤال این است که چرا از ابتدا غیبت کبری شکل نگرفت؟ هر چیزی را وقت و اجلی است.(اجل کتاب) می­دانیم دو دولت حق و باطل وجود دارد؛ امام صادق ذیل آیه 140 آل­عمران فرمود: همواره از هنگامی که خداوند آدم را آفریده؛ یک دولت برای خدا بود و یکی برای ابلیس، پس کجا شد دولت مستقل خدا؟ نیست مگر قائم.

جعل مهدویت | گروهها و فرقه های گمراه مدعی مهدویت | چه کسانی و چه افرادی ادعای مهدی بودن داشته اند؟

هر چند افرادی همچون «احمد امین» پیدایش مدّعیان مهدویت را از آثار سوء اعتقاد به مهدویت دانسته که مشکلاتی برای جامعه اسلامی ایجاد کرده­اند؛ امّا این دلیل بر آن نیست که عقیده مسلّمی را کنار بگذاریم، چه اینکه در طول تاریخ افراد بسیاری مدّعی نبوّت شده­اند؛ آیا می­توان به جهت این ادّعاهای واهی، نبوّت و اصل رسالت را کنار گذاشت؟ گذشته از این، ادّعاهای پوچ تقویت کننده عقیده مهدویت است و این تبلیغ و ترویج مهدویت بصورت صحیح و آگاهی بخشی به مردم توسط علما را می­طلبد.

مدعیان دروغین نیابت امام مهدی | ادعای کذب نیابت پس از نایب چهارم

در بحبوحه تفرقه افکنی که با ارشادات نوّاب اربعه این قائله ختم به خیر شد، عدّه­ای فرصت­طلب پای در میدان گذاشته و ادّعای دروغین نیابت کردند. این ادّعاهای پوچ از زمان نائب دوم به بعد صورت گرفته و مطرح شد. «عثمان بن سعید» از افراد مشهور و مورد اطمینان شیعیان بود، او که از طرف امامین عسکریین وکالت داشت با توجّه به شرایط سیاسی حاکم بر جامعه، با جهادی بزرگ نیابت را پذیرفت، چرا که دیگران جسارت گرفتار شدن در چنگال مرگ را نداشتند و از طرفی مردم به چنین چیزی عادت نکرده بودند و این کار احتیاج به زمان داشت؛ در دوره عثمان بن سعید این کار صورت گرفت و بحث نیابت مورد پذیرش مردم قرار گرفت؛ پس از او و در دوره نیابت فرزندش، به دلیل انس مردم به مسئله نیابت؛ راه برای ادّعای مدّعیان دروغین هموارتر شد با این حال بیشتر شیعیان به دلایلی فریب مدّعیان دروغین را نخوردند

نواب اربعه | مطالبی پیرامون 4 نایب خاص امام زمان در عصر غیبت صغری

بعد از شهادت امام عسکری شیعیان ابتدا به 14 فرقه متفرّق شدند ولی بعد از مدّت کوتاهی با ارشادات علما و اصحاب، همگی بر اعتقاد به ولادت و وجود امام اتّفاق نمودند.و ارتباط شیعیان با نوّاب خاص در دوره­های نخست به­طور عمده به واسطه وکیلان بود. در عدد نوّاب و وکلا اختلاف است؛ امّا وکالت چهار نفر در بین شیعیان معروف است: عثمان بن سعید، محمد بن عثمان، حسین بن روح و علی بن محمد سمری.

غیبت صغری | شروع غایب شدن امام مهدی

همان­طور که قبلأ اشاره کردیم امام مهدی دو غیبت داشته که اولین آن غیبت صغری بوده است. دوران غیبت صغری که برخی آغاز آن را از همان ابتدای ولادت و برخی بعد از شهادت امام عسکری می­دانند، در واقع نوعی آماده سازی برای غیبت طولانی بود. باید توجه داشت اگر آن غیبت، یکباره رخ می­نمود، ضربه سنگینی به پایگاه­های مردمی و طرفداران امامت وارد می­شد؛ زیرا مردم، پیش از آن با امام خود ارتباط داشتند و در مشکلات به او رجوع می­کردند؛ اگر ناگهان امام غائب می­شد و مردم احساس می­کردند دیگر به رهبر فکری و معنوی خود دسترسی ندارند، ممکن بود همه چیز از دست برود و آن جمع به تفرقه دچار شوند. غیبت صغری با ویژگی­های خاص خود، دورانی لازم و ضروری بود که به حکمت خداوند، در تاریخ شیعه رقم خورد تا جامعه شیعی را به کامل­ترین صورت ممکن مهیای فصلی تازه از زندگی خود کند.

چرا غیبت؟ | شروع غیبت امام زمان | شبهات و مبحث پیرامون غایب بودن امام مهدی

وقتی از امام باقر سلام الله علیه معنای «فلا اقسم بالجوار الخنّس» پرسیده شد؛ فرمود: « او امامی است که از نظرها غائب گردید و مردم از وی اطّلاعی نداشته باشند. و این در سنه 260 خواهد بود. آن گاه مانند شعله¬ای روشن در شب تاریک پدیدار گردد...» در روایت دیگری امام صادق سلام الله علیه فرمود: آری، به خدا قسم از روز تولّد تا روز وفات پدرش دیده می¬شود، آنگاه از آخرین ساعات روز جمعه هشتم ربیع¬الاول سال 260 غائب می¬شود. و حتّی امام عسکری سلام الله علیه هم مردم را به غیبت تمرین می¬داد؛ وقتی «یعقوب بن منقوش» وارد خانه امام شد و حضرت حجّت را دید؛ پس از ورود حضرت به اتاق، دیگر او را ندید.

نظرتان را قرار دهید


تصویر امنیتی