لزوم شناخت امام زمان

مادر امام زمان | داستان پر فراز و نشیب مادر امام مهدی و شرح ازدواج ایشان با امام عسکری

«بشر بن سلیمان» از اولاد «ابو ایوب انصاری» و از اصحاب «امامین عسکریین» مأمور شد تا کنیزی را خریداری کرده و به محضر امام هادی7 تقدیم دارد. او نامه­ای به همراه دویست و بیست دینار از امام هادی7 دریافت کرده و عازم بغداد شد.

پس از رسیدن به محل فروش کنیزان، کنیزی که امام نشانی او را داده بود مشاهده کرد؛ کنیزی که دو لباس حریر پوشیده و اجازه نمی­دهد کسی او را لمس کند، چندین خریدار را رد کرده و در خطاب به صاحبش «عمر بن یزید نخّاس» گفت: «این چه عجله­ای است که دارید (عجله نکنید) من خریداری را انتخاب می­کنم که قلبم به او و وفاداری و امانت­داری­اش آرامش بگیرد.»

در این حال «بشر بن سلیمان» با توجّه به دستور امام7 جلو رفته و با نشان دادن نامه؛ با صحنه گریه کنیز مواجه شد!

به هر حال به همان قیمتی که امام پولش را به «بشر» داده بود کنیز خریداری شد و به حجره استیجاری بشر در بغداد منتقل شد.

بشر می­گوید به محض رسیدن به حجره، نامه را از جیب خود خارج کرده و مدام می­بوسید و به چشم و صورتش می­مالید!

با تعجّب پرسیدم نامه­ای را می­بوسی که صاحبش را نمی­شناسی؟!

در پاسخ گفت: من ملکیه (ملیکه) دختر «یشوعا» فرزند قیصر روم هستم، مادرم از نسل حواریین و منتسب به «شمعون» وصی حضرت مسیح7 است، اینک خبر عجیبی به تو می­دهم:

جدّم قیصر می­خواست مرا به عقد ازدواج برادر زاده­اش در بیاورد و من سیزده سال داشتم. بنابراین تعداد زیادی از کشیش­ها، رهبانان، شخصیّت­های مهم و امرا و فرماندهان ارتش و سران قبایل مختلف را در قصرش جمع کرد و تختی که از انواع جواهر ساخته شده بود به صحن قصر آورد و بالای چهل پایه قرار دادند. وقتی که برادر زاده­اش روی این تخت قرار گرفت و صلیب را بر فراز آن نصب کرد، اسقف­ها با تمام تواضع در برابرش ایستاده و انجیل­ها را باز کردند که یکدفعه صلیب از بالا به پایین افتاد و به زمین خورد و پایه­های تخت شکست و تخت به زمین افتاد و برادر زاده قیصر بی­هوش نقش زمین شد.

پس از این واقعه جدّم خواست مرا به عقد برادر زاده دیگرش در آورد که همین اتّفاق دوباره تکرار شد. مردم از ترس متفرّق شدند و جدّم وارد حرمسرا شده و پرده­ها را انداخت.

شب همان روز در خواب عیسی مسیح7، شمعون و تعدادی از حواریین را در قصر جدّم دیدم که در قصر جمع شده بودند و منبری از نور در محلّی که پدرم تخت گذاشته بود، نصب شده بود که به بلندای آسمان بود.

در همین زمان حضرت محمّد به همراه داماد و جانشینش علی7 و تعدادی از فرزندانش به قصر وارد شدند که حضرت عیسی7 جلو رفته و با پیامبر اکرم9 معانقه و دیده­بوسی کرد. حضرت محمّد خطاب به عیسی مسیح7 فرمودند: «ای روح­الله! آمده­ام تا از دختر وصی­ات شمعون، ملیکا را برای پسرم خواستگاری کنم.» و با دست مبارک به امام حسن عسکری7 پسر صاحب همین نامه اشاره کرد.

بعد از دستور عیسی مسیح7، شمعون نیز پذیرفت و حضرت محمّد بالای منبر رفته و خطبه خواند و مرا به عقد ازدواج غرزندش درآورد و مسیح و فرزندان پیامبر9 و حواریین شاهد عقد ازدواج بودند.

وقتی از خواب بیدار شدم، ترسیدم خوابم را برای کسی تعریف کنم که مبادا پدر یا برادرم را به قتل برسانند. سرّم را پنهان کردم با این حال سینه­­ام مالامال از محبّت امام عسکری7 بود تا جایی که از خورد و خوراک افتاده و مریض شدم. جدّم اطبّای زیادی آورد و از درمانم مأیوس شدند. به او گفتم اگر زندانیان مسلمان را آزاد کنی امید می­رود عیسی7 مسیح و مادرش مرا شفا دهند.

پس از این کار اظهار تندرستی کردم... چهارده شب بعد، گویا سیّده زنان دو عالم حضرت زهرا را دیدم که به دیدار من آمد و مریم و هزار حوریه بهشتی در محضر ایشان بودند.

خودم را به دامان حضرت انداختم و از نیامدن امام عسکری7 شکایت کردم.

فرمود: پسرم ابا محمّد تو را دیدار نمی­کند چون تو بر مذهب نصارا بوده و مشرک هستی... اگر مایل به زیارت او هستی شهادتین را بگو و مسلمان شو!

مسلمان شدم و از شب بعد؛ هر شب امام عسکری7 به خوابم می­آمد! تا اینکه راه خروج من از قصر را برایم تشریح کرد و من هم به همراه لشکری که جدّم بسوی مسلمانان می­فرستاد از آنجا خارج شدم تا اینکه مرا در بازار کنیز فروشان دیدی...

بشر از اینکه او رومی بود و به عربی صحبت می­کرد تعجّب می­کند که در این هنگام «نرجس» خاتون می­گوید معلّمی داشتم که عربی را به من آموخت.

پس از آن که بشر او را به سامرا و به خدمت امام هادی7 آورد، حضرت پس از گفتگویی او را به «حلیمه» (در جای دیگری «حکیمه» آمده است) سپرد تا واجبات، مستحبّات و سنن دین را به او آموزش دهد...

آن­گاه به نرجس رو کرده و فرمود:

«مژده باد تو را به فرزندی که سراسر جهان را با نور حکومتش پر از عدالت و دادگری کند، پس از آن­که پر از ظلم و جور شده باشد»

بعید نیست رؤیای مادر امام مهدی را حقیقت بدانیم؛ چرا که قرآن صحه بر رؤیای صادقه گذاشته است.

لذا پیامبر9 ضمن حدیثی فرمود: هر کس ما را در خواب ببیند مطابق با حقیقت است و درست دیده است.

آری این چنین دختر پاک و دانا، آلودگی کاخ شاهان را رها کرد و در خطّ جدّ مادری­اش شمعون قرار گرفت و سرانجام به سعادت عظمای همسری امام حسن عسکری7 در آمد و لیاقت پر افتخار مادری حضرت قائم را پیدا کرد.

از آنجایی که امامان معصوم دارای عظمتی خاص هستند، می­بایست پدر و مادرشان نیز دارای کمالات فراوانی باشند و از رحم­های پاک، به­دور از هرگونه آلودگی پای به عرصه عالم دنیا بگذارند. مادر حضرت مهدی، به عنوان کسی که آخرین حجّت الهی را به دنیا می­آورد، باید از کمالات معنوی، بهره فراوانی داشته باشد.

حضرت نرجس آن بانویی است که سال­ها پیش در کلام پیامبر اسلام9، امیرالمؤمنین7، و امام صادق7 مورد ستایش قرار گرفته و از او به عنوان بهترین کنیزان و سرور آنان یاد شده است.

نرجس، صیقل، ریحانه، سوسن، خمط، حکیمه و مریم از نام­های آن بانوی بزرگوار است. خواهر امام هادی7 «حکیمه» او را به عنوان سیّده (خانم) می­خواند.

شاید سؤال شود چرا مادر امام مهدی نام­های متعدّدی داشت؟

این امر می­تواند به چند دلیل باشد که در ذیل اشاره می­کنیم:

1. علاقه و محبّت مالک باعث شده بود تا با بهترین و زیباترین نام­ها او را صدا بزند، به همین جهت تمامی اسامی آن بانوی مکرّمه از اسامی گل­ها و شکوفه­هاست، اسامی مختلف موجب شد مردم بپندارند تمامی این­ها اسامی آن بانوی بزرگوار است.

2. خط و مشی این بانوی بزرگوار بدلیل فشار و ظلم ستمگران و حکومت­ها که در پی از بین بردن آخرین خلیفه خدا بودند، سبب شد تا چاره­ای اندیشیده و حاکمان وقت را سردرگم کرده تا ندانند چه کسی را زندانی کرده و فرزند در شکمش را به قتل برسانند. بر این اساس هر روز نام تازه­ای برای خود می­نهاد تا حاکمان وقت گمان کنند این نام­های مختلف مربوط به چند نفر است و نفهمند همه مربوط به یک نفر است.

3. امام مهدی در محیط خطرناک جاسوسان معتمد عباسی بایست متولّد شود؛ به همین جهت آثار وضع حمل به خواست الهی در مادر آن حضرت مشاهده نشد و هم به جهت عدم اطّلاع هیچکس جز عدّه معدودی از تولّد حضرت، موجب می­شد تا حضرت در مواقع مختلف نام­های متفاوتی از بین کنیزان به عنوان مادر ذکر نماید. حکیمه خاتون؛ دختر امام جواد7 می­فرماید: روزی خدمت امام حسن7 رسیدم؛ دیدم در حیاط خانه نشسته و کنیزان اطرافش اجتماع کرده­اند. پرسیدم: فدایت شوم، جانشینت از کدام کنیزان به وجود خواهد آمد؟ فرمود: از سوسن.

با این حال بعید نیست نام­های گوناگون، نام یک کنیز بوده و آن کنیز مادر امام مهدی بوده است؛ شاهد احتمال روایتی است که «صدوق» به سند خود از «غیاث» روایت کرده که گفت: جانشین امام حسن7 روز جمعه به دنیا آمد. مادر آن حضرت، ریحانه بود و نرجس، صیقل و سوسن نیز نامیده می­شد.

در روایات مادر امام مهدی؛ شاهزاده رومی تربیت یافته حکیمه خاتون دختر امام جواد7، متولّد شده در بیت حکیمه خاتون و بانوی سیاه پوست معرّفی شده است.

شاید در ابتدا امام هادی7 کسی را فرستاده تا برای او بخرد و بعد از خرید به خواهرش بخشیده است و این احتمال به جهت جمع بین روایات است.

این بانوی با سعادت در سال 261 هجری، و به روایتی قبل از شهادت امام عسکری7 از دنیا رفت و قبر شریفش در سامرا، کنار قبر منوّر امام عسکری7 قرار گرفته است.

  منبع: کتاب امام زمان ما
جهت خرید کتاب اینجا کلیک کنید

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

. غیبت طوسی با تلخیص و ویرایش ص 374-385

. 102 صافات در مورد خواب ابراهیم / 4، 36، 37 ، 40 و 42 یوسف در مورد یوسف نبی

. امام مهدی از ولادت تا ظهور، ص 183

 

. درسنامه مهدویت جلد 1، ص 167

. بحار، ج 50 ح 7 ص 21

. الغیبه طوسی، ص 470

. کمال الدین و تمام النعمه، ج 2 باب 33 ح 31 ص 21

. نگین آفرینش، ص 30

. خمط نوعی درخت میوه که در 16 سبأ هم آمده است.

. دادگستر جهان، ص 115

. پژوهشی در زندگی امام مهدی و نگرشی به غیبت صغری، ص 204 و 205 با تلخیص

. بحار، ج 51 ص 17

. نرجس که نام برخی گل­های عطر آگین است.

. صقیل به مفهوم پدیده نورانی و پر جلوه و نرم است.

. سوسن نام نوعی گل خوشبو و معطّر و پرفایده که در کتب طبّ آمده است.

. کمال الدین و تمام النعمه، ج 2 ص 422

. کمال الدین و تمام النعمه، ج 2 باب 41 ح 1

. کمال الدین و تمام النعمه، ج 2 باب 42 ح 2

. اثبات الوصیه، ص 272

. الغیبه نعمانی، ص 163

. درسنامه مهدویت جلد 1، ص 168-176

. موعود شناسی، ص 201

. ریاحین الشریعه، ج 3 ص 25

Image

مدیر سامانه

مطالب مرتبط

پدر امام زمان | پاسخ به شبهات پیرامون پدر بزرگوار امام مهدی

یکی از موارد اختلاف شیعه و سنّی در موضوع مهدویت، نام پدر حضرت می­باشد: شیعه با ادلّه فراوان اثبات کرده که امام عسکری7، پدر امام مهدی می­باشد در حالی که اغلب اهل سنّت معتقدند نام پدر حضرت عبدالله همنام پدر پیامبر9 بوده و سه حدیث که در انتهای آن آمده:«...نام او هم نام من و نام پدرش هم نام پدر من است!» را از قول پیامبر9 نقل کرده­اند. از طرف دیگر هر سه حدیث فقط به «ابن مسعود» ختم می­شود و حال آن­که در «مسند احمد» در چند مورد همین حدیث از ابن مسعود نقل شده که با جمله «نام او نام من است» پایان یافته است. کوتاه سخن اینکه چنین اضافه­ای پذیرفتنی نیست؛ به خصوص که احمد بن حنبل با دقّتی که در ضبط حدیث دارد، این حدیث را چند بار در مسندش با جمله «و نامش نام من است» نقل کرده است.

اثبات ولادت امام زمان | پاسخ به شبهاتی پیرامون به دنیا آمدن امام مهدی

در رابطه با ولادت امام زمانﺃ شبهاتی وجود دارد که در این بخش به اثبات ولادت آن امام همام خواهیم پرداخت؛ برخی معتقدند که امام عسکری7، فرزندان دیگری جز امام مهدی داشته امّا مشهور بین شیعه این است که جز امام مهدی فرزند دیگری به یادگار نماند.و با این حال عمده شبهات را می­توان در 3 دسته­بندی جای داد: 1. شبهه اول؛ پنهان بودن خلاف عرف و عادت است: یکی از نشانه­ های امام مهدی که از زمان پیامبر9 مطرح بود، همین مسئله است؛ حضرت سجاد7 فرمود: ولادت قائم ما بر مردم پوشیده می­ماند به طوری که خواهند گفت اصلأ متولّد نشده است... امام باقر7 خطاب به «عبدالله بن عطا» فرمود: مراقب کسی باشید که ولادتش بر مردم مخفی می­شود؛ اوست صاحب شما. از طرفی چون سلاطین هم از اخبار ولادت حضرت مطّلع شده بودند و می­دانستند حکومت ستمکاران بدست حضرت منقرض می­گردد؛ در بیم و هراس بودند و تصمیم داشتند هر طور شده، خطر احتمالی را از حکومت خودشان دور کنند؛ درست مانند داستان حضرت موسی7 و دستور فرعون مبنی بر قتل و کشتار پسران تازه متولّد بنی اسرائیل.

القاب و اسامی مشهور امام زمان | معنی اسم های حضرت مهدی چیست؟

یکی از اموری که می­تواند معرفت و شناخت ما را نسبت به حضرت مهدی افزایش دهد، آشنایی با القاب آن حضرت و معانی آنهاست. مرحوم محدّث نوری 182 مورد را به عنوان اسامی، القاب و کنیه امام مهدی برشمرده است. امّا با توجّه به اینکه قصد تطویل کلام نداریم؛ تنها به چند لقب برجسته حضرت اشاره خواهیم کرد. 1. بقیه الله: هر چند تمام انبیاء و پیشوایان، بقیه الله هستند، امّا از آنجا که امام مهدی بزرگترین رهبر انقلابی تاریخ است، از مصادیق روشن و شایسته­ ترین افراد به این لقب است.

شمایل امام زمان | مشخصات ظاهری و چهره امام مهدی

پس از ذکر جریان تولّد حضرت، در این بخش به بیان شمایل آن مولود موفور السّرور می­پردازیم و آن را در سه مرحله ذکر خواهیم کرد. شمایل حضرت در کودکی: پسر بچه ­ای سفید و زیباروی بود... مویی از بالای سینه تا ناف به رنگ سبز - نه سیاه - روییده بود. پیشانی درخشان، دو چشم براق، دو کتف ستبر، دو زانوی برگشته، در گونه راستش خالی و در سرش گیسوانی بود.و شمایل حضرت در دوران غیبت صغری: صورتی گندم گون، گردنی بسیار زیبا، دارای قامتی نه بسیار بلند و نه چندان کوتاه، پیشانی بلند، چهارشانه، بینی کشیده، بر روی گونه راستش خالی زیبا و ...و

ولادت امام زمان | جزییات میلاد با سعادت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

امام مهدی در شب جمعه یا سحر نیمه شعبان سال 255 هجری، در زمان حکومت معتمد عباسی در محله «درب الرّاضه» سامرا چشم به جهان گشود. شیخ حرّ عاملی از امام صادق سلام الله علیه نقل می کند که فرمود: «شبی که حضرت قائم در آن متولّد شد، هیچ نوزادی در آن شب متولّد نمی¬شود مگر اینکه مؤمن خواهد شد؛ و اگر در سرزمین کفر متولّد گردد، خداوند او را به برکت امام مهدی به سوی ایمان منتقل می¬سازد. و

لزوم شناخت امام زمان | منظور از شناخت چیست؟

هدف از آفرینش بندگی خداست و اساس و پایه بندگی، شناخت اوست؛ عالی¬ترین تبلور این شناخت و معرفت¬افزایی، ورود از دریچه شناخت پیامبر9 و اوصیای او می¬باشد. امام حسین سلام الله علیه در معنای شناخت خدا می¬فرماید: معرفت خدا عبارت است از اینکه اهل هر زمان، امامی را که اطاعتش بر آنان واجب است بشناسد. و بنابراین شناخت امام از شناخت خدا جدا نیست. آیا در شناخت امام زمانﺃ باید به نام و نام پدر و محل تولّد و این قبیل امور بسنده کرد؟ می¬توان پاسخ این پرسش را در کلام موسی جعفر علیهما السلام یافت که فرمود: