لزوم شناخت امام زمان

ولادت امام زمان | جزییات میلاد با سعادت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

امام مهدی در شب جمعه یا سحر نیمه شعبان سال 255 هجری، در زمان حکومت معتمد عباسی در محله «درب الرّاضه» سامرا چشم به جهان گشود.

شیخ حرّ عاملی از امام صادق7 نقل می­کند که فرمود:

«شبی که حضرت قائم در آن متولّد شد، هیچ نوزادی در آن شب متولّد نمی­شود مگر اینکه مؤمن خواهد شد؛ و اگر در سرزمین کفر متولّد گردد، خداوند او را به برکت امام مهدی به سوی ایمان منتقل می­سازد.و

این مولود سراسر خیر و برکت در حالی به دنیا آمد که آثار وضع حمل در مادرش دیده نمی­شد؛ درست مانند مادر موسی7؛ هم موسی7 و هم ابراهیم7 از پیامبران اولوالعزمی هستند که ولادت ایشان نیز مخفی بوده؛ لذا در روایتی امام سجاد7 فرمود:

«در قائم ما سنّت­هایی از انبیاء وجود دارد... و امّا از ابراهیم7 ولادت پنهانی و کناره­گیری او از مردم است.و

در روایات دیگری از امام باقر7، امام صادق7، امام رضا7 و امام جواد7 نیز به پنهانی بودن ولادت ایشان اشاره شده است.

شاید نتوان دلیل اصلی ولادت پنهانی حضرت را ذکر نمود همان­طور که نمی­توان به فلسفه اصلی غیبت پی برد چرا که اسرار الهی را فقط خدا می­داند و بس؛ امّا وجوهی همچون دشمنی عباسیان در تاریخ به ثبت رسیده که می­توان به آنها اشاره کرد؛ بعد از شهادت امام عسکری، سه بار نقشه ترور امام مهدی، یکبار توسط «معتمد عباسی» و دو بار توسط «معتضد عباسی» در دستور کار قرار گرفت که با عنایات حق­تعالی حضرت از بلایا حفظ شد.

دلیل دشمنی عباسیان روشن است؛ آنان می­دانستند که ایشان را در خلافت حقّی نیست و می­ترسیدند که ائمه دعوای خلافت کنند و خلافت در جای خود قرار گیرد.

همچنین از اخبار متواتره واقف شده بودند که زوال ملک جبّاران و ظالمان در دست قائم اهل­بیت خواهد بود.

دشمنی ایشان تا جایی بود که «عثمان بن سعید» نائب اوّل امام مهدی، سعی می­کند به دنبال این نظریه باشد که از امام عسکری7 فرزندی باقی نمانده و خیال عبّاسیان را از بابت دردسر سازی شیعیان با امام غائب خویش آسوده سازد.

نه­تنها امام که شیعیان نیز در خطر بودند، لذا امام عسکری7 در توصیه به «محمّد بن عبدالعزیز بلخی» که قصد معرّفی امام به دیگران را داشت فرمود: «یا باید کتمان کنی و یا اینکه به قتل خواهی رسید. بر خودت از خدا بترس»

امام مهدی وقتی سر از سجدا برمی­دارد آیه 18 و 19 آل­عمران را تلاوت می­کند.

  منبع: کتاب امام زمان ما
جهت خرید کتاب اینجا کلیک کنید

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

. اثبات الهداه، ج 7 ص 137

. اثبات الهداه، ج 3 ص 581

. کمال­الدین و تمام النّعمه جلد 2، ص 222

. توضیح­المقاصد شیخ بهایی، ص 533

. حضرت مهدی فروغ تابان ولایت، ص 16

. کمال الدین و تمام النعمه، ج 2 ص 567

. درسنامه مهدویت جلد 1، ص 184

. الغیبه نعمانی، ص 168

. کمال الدین و تمام النعمه، ج 2 ص 340 ح 18

. کافی، ج 1 ص 341

. کمال الدین و تمام النعمه، ج 2 ص 377 ح 2

. درسنامه مهدویت جلد 1، ص 184 و 185

. موعود شناسی، ص 200

. نجم­الثاقب جلد 1، ص 398

. بحار، ج 50 ص 289

Image

مدیر سامانه

مطالب مرتبط

لزوم شناخت امام زمان | منظور از شناخت چیست؟

هدف از آفرینش بندگی خداست و اساس و پایه بندگی، شناخت اوست؛ عالی¬ترین تبلور این شناخت و معرفت¬افزایی، ورود از دریچه شناخت پیامبر9 و اوصیای او می¬باشد. امام حسین سلام الله علیه در معنای شناخت خدا می¬فرماید: معرفت خدا عبارت است از اینکه اهل هر زمان، امامی را که اطاعتش بر آنان واجب است بشناسد. و بنابراین شناخت امام از شناخت خدا جدا نیست. آیا در شناخت امام زمانﺃ باید به نام و نام پدر و محل تولّد و این قبیل امور بسنده کرد؟ می¬توان پاسخ این پرسش را در کلام موسی جعفر علیهما السلام یافت که فرمود:

مادر امام زمان | داستان پر فراز و نشیب مادر امام مهدی و شرح ازدواج ایشان با امام عسکری

«بشر بن سلیمان» از اولاد «ابو ایوب انصاری» و از اصحاب «امامین عسکریین» مأمور شد تا کنیزی را خریداری کرده و به محضر امام هادی7 تقدیم دارد. او نامه­ای به همراه دویست و بیست دینار از امام هادی7 دریافت کرده و عازم بغداد شد. پس از رسیدن به محل فروش کنیزان، کنیزی که امام نشانی او را داده بود مشاهده کرد؛ کنیزی که دو لباس حریر پوشیده و اجازه نمی­دهد کسی او را لمس کند، چندین خریدار را رد کرده و در خطاب به صاحبش «عمر بن یزید نخّاس» گفت: «این چه عجله­ای است که دارید (عجله نکنید) من خریداری را انتخاب می­کنم که قلبم به او و وفاداری و امانت­داری­اش آرامش بگیرد.» در این حال «بشر بن سلیمان» با توجّه به دستور امام7 جلو رفته و با نشان دادن نامه؛ با صحنه گریه کنیز مواجه شد!

پدر امام زمان | پاسخ به شبهات پیرامون پدر بزرگوار امام مهدی

یکی از موارد اختلاف شیعه و سنّی در موضوع مهدویت، نام پدر حضرت می­باشد: شیعه با ادلّه فراوان اثبات کرده که امام عسکری7، پدر امام مهدی می­باشد در حالی که اغلب اهل سنّت معتقدند نام پدر حضرت عبدالله همنام پدر پیامبر9 بوده و سه حدیث که در انتهای آن آمده:«...نام او هم نام من و نام پدرش هم نام پدر من است!» را از قول پیامبر9 نقل کرده­اند. از طرف دیگر هر سه حدیث فقط به «ابن مسعود» ختم می­شود و حال آن­که در «مسند احمد» در چند مورد همین حدیث از ابن مسعود نقل شده که با جمله «نام او نام من است» پایان یافته است. کوتاه سخن اینکه چنین اضافه­ای پذیرفتنی نیست؛ به خصوص که احمد بن حنبل با دقّتی که در ضبط حدیث دارد، این حدیث را چند بار در مسندش با جمله «و نامش نام من است» نقل کرده است.

اثبات ولادت امام زمان | پاسخ به شبهاتی پیرامون به دنیا آمدن امام مهدی

در رابطه با ولادت امام زمانﺃ شبهاتی وجود دارد که در این بخش به اثبات ولادت آن امام همام خواهیم پرداخت؛ برخی معتقدند که امام عسکری7، فرزندان دیگری جز امام مهدی داشته امّا مشهور بین شیعه این است که جز امام مهدی فرزند دیگری به یادگار نماند.و با این حال عمده شبهات را می­توان در 3 دسته­بندی جای داد: 1. شبهه اول؛ پنهان بودن خلاف عرف و عادت است: یکی از نشانه­ های امام مهدی که از زمان پیامبر9 مطرح بود، همین مسئله است؛ حضرت سجاد7 فرمود: ولادت قائم ما بر مردم پوشیده می­ماند به طوری که خواهند گفت اصلأ متولّد نشده است... امام باقر7 خطاب به «عبدالله بن عطا» فرمود: مراقب کسی باشید که ولادتش بر مردم مخفی می­شود؛ اوست صاحب شما. از طرفی چون سلاطین هم از اخبار ولادت حضرت مطّلع شده بودند و می­دانستند حکومت ستمکاران بدست حضرت منقرض می­گردد؛ در بیم و هراس بودند و تصمیم داشتند هر طور شده، خطر احتمالی را از حکومت خودشان دور کنند؛ درست مانند داستان حضرت موسی7 و دستور فرعون مبنی بر قتل و کشتار پسران تازه متولّد بنی اسرائیل.

القاب و اسامی مشهور امام زمان | معنی اسم های حضرت مهدی چیست؟

یکی از اموری که می­تواند معرفت و شناخت ما را نسبت به حضرت مهدی افزایش دهد، آشنایی با القاب آن حضرت و معانی آنهاست. مرحوم محدّث نوری 182 مورد را به عنوان اسامی، القاب و کنیه امام مهدی برشمرده است. امّا با توجّه به اینکه قصد تطویل کلام نداریم؛ تنها به چند لقب برجسته حضرت اشاره خواهیم کرد. 1. بقیه الله: هر چند تمام انبیاء و پیشوایان، بقیه الله هستند، امّا از آنجا که امام مهدی بزرگترین رهبر انقلابی تاریخ است، از مصادیق روشن و شایسته­ ترین افراد به این لقب است.

شمایل امام زمان | مشخصات ظاهری و چهره امام مهدی

پس از ذکر جریان تولّد حضرت، در این بخش به بیان شمایل آن مولود موفور السّرور می­پردازیم و آن را در سه مرحله ذکر خواهیم کرد. شمایل حضرت در کودکی: پسر بچه ­ای سفید و زیباروی بود... مویی از بالای سینه تا ناف به رنگ سبز - نه سیاه - روییده بود. پیشانی درخشان، دو چشم براق، دو کتف ستبر، دو زانوی برگشته، در گونه راستش خالی و در سرش گیسوانی بود.و شمایل حضرت در دوران غیبت صغری: صورتی گندم گون، گردنی بسیار زیبا، دارای قامتی نه بسیار بلند و نه چندان کوتاه، پیشانی بلند، چهارشانه، بینی کشیده، بر روی گونه راستش خالی زیبا و ...و

لزوم شناخت امام زمان | منظور از شناخت چیست؟

هدف از آفرینش بندگی خداست و اساس و پایه بندگی، شناخت اوست؛ عالی¬ترین تبلور این شناخت و معرفت¬افزایی، ورود از دریچه شناخت پیامبر9 و اوصیای او می¬باشد. امام حسین سلام الله علیه در معنای شناخت خدا می¬فرماید: معرفت خدا عبارت است از اینکه اهل هر زمان، امامی را که اطاعتش بر آنان واجب است بشناسد. و بنابراین شناخت امام از شناخت خدا جدا نیست. آیا در شناخت امام زمانﺃ باید به نام و نام پدر و محل تولّد و این قبیل امور بسنده کرد؟ می¬توان پاسخ این پرسش را در کلام موسی جعفر علیهما السلام یافت که فرمود: